بستن
FA EN AR RU FR CHI

بازگشت به صفحه کامل

نقش گیاه کاکوتی در جلوگیری از آلودگی محیط های آبی و مرگ و میر آبزیان

نقش گیاه کاکوتی در جلوگیری از آلودگی محیط های آبی و مرگ و میر آبزیان


نقش گیاه کاکوتی در جلوگیری از آلودگی محیط های آبی و مرگ و میر آبزیان

سالانه انواع مختلف رنگینه ها در جریان فرایند چون صنعت نساجی رنگرزی و تولید چرم وارد محیط از جمله محیط های آبی می‌شوند . ورود پساب های حاوی مواد رنگی به داخل آب منجر به کاهش کیفیت آب سرد و سمی و سرطان زایی شده و موجب صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست می گردد .

محمد شاکر دهزاد دانش آموخته رشته شیمی تجزیه دانشگاه گیلان از دانشجویان بین المللی دانشگاه گیلان زیر نظر  اساتید دکتر سید حسن زوار موسوی و  دکتر علی محمد خواه به بررسی حذف رنگینه‌ های آلی از محلول های آبی به وسیله‌ جاذب طبیعی پرداخته است.

صنعت نساجی نقش عمده را در توسعه اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان بازی می کند. به منظور برطرف سازی تهدید ناشی از رنگینه‌ ها در محیط، از برخی جاذب‌ های طبیعی برای کاهش غلظت این رنگینه‌ ها در محلول های آبی استفاده می شود.

مواد رنگی یا رنگینه ها به دو دسته طبیعی و سنتزی تقسیم می‌شوند رنگ های طبیعی شامل پوست میوه ها و گیاهان هستند و در صنعت رنگرزی استفاده می‌شود و رنگ‌هایی مانند رنگ های ساختمانی و رنگهای نقاشی از جمله رنگ های سنتزی و صنعتی هستند از این رو حذف این موارد از فاضلاب های صنعتی که در محیط های آبی تخلیه می شوند و خطراتی را متوجه حیات و از جمله حیات آبزیان می کنند مهم می باشد. روش های شیمیایی برای حذف و جلوگیری از آلوده شدن محیط های آبی توسط رنگینه‌ ها به کار برده می شود که هر یک معایب و مزایای خود را دارند ،در میان همه این روش ها برای حذف رنگینه‌ ها فرایند جذب سطحی یک روش موثر و مقرون به صرفه است.

دهزاد از ظرفیت جذب خاکستر گیاه کاکوتی برای حذف رنگینه‌ های آلی متیلن بلو و کریستال ویولت از محلولهای آبی استفاده نمود. جاذب که خاکستر گیاه کاکوتی بود؛ تهیه گردید و توسط دستگاه‌های طیف‌سنجی خصوصیات یابی شد. بررسی های ترمودینامیکی حاکی از آن بود که میزان جذب رنگینه های متیلن بلو و کریستال ویوله با افزایش دما بر روی جذب طبیعی خاکستری گیاه کاکوتی بیشتر می شود .

 نتایج به دست آمده از این تحقیق نشان داد که از خاکستر گیاه کاکوتی می توان برای حذف رنگینه های متیلن بلو و کریستال ویوله از محلولهای آبی استفاده کرد که می‌تواند به جلوگیری از آلودگی محیط های آبی و مرگ و میز آبزیان را کمک شایانی کند.


 

 

آدرس کوتاه :